( اطلاعات کامل در ادامه مطلب )

استان اصفهان یکی از استان‌های برجسته و منحصربه‌فردی است که با تقدیم بیش از 24000 شهید ، 48200 جانباز و 3500 آزاده ، برترین آمار ایثارگری کشور را به خود اختصاص داده است. اصفهان با تقدیم 1 شهید به ازای هر 144 نفر (مرد و زن) به نسبت جمعیت نیز بیشترین شهید را تقدیم کرده است . در مجموع استان اصفهان با تقدیم 1 دهم از کل شهدای انقلاب اسلامی سهم بسزایی در حفظ و حراست از انقلاب داشته است .

خط

حماسه 5 رمضان در قبل از پیروزی انقلاب و حماسه 25 آبان در دفاع مقدس و حماسه 8 دی 88 در دفاع از ولایت برگهای زرین تاریخ این مردم است.

تعداد 1400 شهید جاویدالاثر برگ زرین دیگری از ایثار مردم استان اصفهان است . همچنین لازم بذکر است تعداد 1500 شهید اصفهانی الاصل نیز خارج از استان اصفهان مدفون هستند.

تقدیم 5486 دانش آموز ، 543 طلبه و روحانی، 214 معلم و فرهنگی ، 491 دانشجو ، 165 مهندس ، 1086 ورزشکار ، 25 پزشک ، 188 شاعر و هنرمند ، 20خبرنگار و رسانه ای ، 117 شهیده زن و 900 کارمند شهید گوشه ای از حماسه مردم اصفهان در دفاع مقدس است .

یک ششم شهدای روحانی کشور و همچنین یک ششم شهدای دانش آموز کشور متعلق به استان اصفهان است.

خط

استان اصفهان دارای 1085 خانواده دو شهیدی ، 59 خانواده سه شهیدی ، 7 خانواده چهار شهیدی ، 3 خانواده پنج شهیدی و 3 خانواده شش شهیدی است . همچنین 56 شهید اصفهان خود پدر شهید بوده اند .

خط

گلستان شهدای اصفهان با 7447 شهید به‌عنوان دومین گلزار شهدای جهان اسلام شناخته شده است که در این مرکز سالانه بیش از 50‌ مراسم مختلف معنوی و معرفتی برگزار می‌شود که میزبان خیل عظیم ره جویان شهدا است .

خط

جانبازان استان از لحاظ پزشکی به چهار گروه جانبازان ضایعه نخاعی،‌جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان و قطع عضو یا ویژه تقسیم می‌شوند که بیش از 1700 نفر از جانبازان را جانبازان 70‌ درصدی تشکیل می‌دهند .

خط
مردم استان اصفهان در دوران دفاع مقدس همواره حضوری پر رنگ و موثر داشته اند بطوری که استان اصفهان اولین استانی بود که در سالهای دفاع مقدس دو لشکر به خود اختصاص داد و در راه دفاع از کیان اسلامی هزاران شهید تقدیم کرد. نیرو های اعزامی از استان اصفهان در لشکر 14 امام حسین (ع) ، لشکر 8 نجف اشرف و گروه موشکی 15 خرداد در جبهه های غرب و جنوب حاضر بودند . همچنین بیش از نیمی از نیرو های تیپ 44 قمر بنی هاشم (ع) نیز از نیروهای اعزامی این استان بودند . حضور چشمگیر نیروهای اصفهانی در مناطق کردستان و سیستان و بلوچستان نیز گواه حضور مردم این استان در دفاع مقدس و مبارزه با ضد انقلاب است .

خط

اصفهان در کلام بزرگان

خط

«امام خمینی (ره)» :
شما در کجای دنیا می‌توانید جایی را مثل استان اصفهان پیدا کنید؟ همین چند روز پیش فقط در شهر اصفهان در حدود 370 نفر را تشییع کردند

خط

«امام خامنه ای (مد ظله العالی)»
«اصفهان شما در خیلی از میدان ها جلوتر از دیگران حرکت کرد از جمله میدان جنگ از جمله میدان شهادت از جمله در بوجود آوردن اساس سپاه. بنده در سال اول خیلی از جاها می‌رفتم می‌دیدم فرمانده را از مرکز یک جوان اصفهانی فرستاده اند. رفتیم بلوچستان دیدیم اصفهانی است. رفتیم مازندران دیدیم اصفهانی است رفتیم مشهد دیدیم اصفهانی است.خوب مشهد که یک جای دورافتاده ای نیست. مثلا یا مازندران که یک گوشه پرت شده کشور نیست. اما عنصری که رفته بود آن جا سپاه را برای اولین بار پایه گذاری بکند یک جوان اصفهانی بود. در مشهد هم اینطوری بود در مازندران هم اینطوری بود در بلوچستان هم اینطوری بود در خیلی جاهای دیگر اینطوری بود... به هر حال در میدان شما حق بزرگی به گردن جنگ و به گردن کشور دارید و این حق را همین بزرگان شما همین فرماندهان سپاه به وجود آورده‌‌اند.
حقیقتا چهره‌های شهدای برجسته اصفهان همین حالا مثل ستاره دارند می‌درخشند. همین حالا راه انقلاب را به ما نشان می‌دهند؛ بالنجم هم یهتدون. با این ستاره‌ها می‌شود راه را پیدا کرد. آن اخلاص، آن ایمان، آن صفا، آن بی‌خود شدن در مقابل هدف‌ها و ارزش‌ها؛ لذاست که این‌ها باید تجلیل بشود و بنده معتقدم که تجلیل این‌ها یکی از فرایض ماست» 

خط
«سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی» :

«طینت مردم اصفهان با حب محمد و آل محمد صلوات‌الله علیهم قوام گرفته است و این حقیقتی است که در طول جنگ روز به روز بیش از پیش به اثبات رسیده است.»

اینجا اصفهان است ، اصفهانی که در کردستان و غرب و جنوب ، در جبهه های نبرد ، هر جا که میروی بیش تر از همه لهجه شیرین مردم آنجا را میشنوی ، ماشاءالله امروز اصفهان شاهد راه پیمایی  25 لشکر از لشکر های احتیاط قدس است. بیایید همراه با این راهیان قدس ، امشب در ضیافتی که مردم خوب اصفهان برای رزمندگاهن ، فرزندان دلاور خویش ، در مسجد شهید بهشتی ترتیب داده اند شرکت کنیم . کاش شما هم در سرتاسر خیابان چهارباغ ، کامیون های هدایای مردم را می دیدید . حیاط مسجد را هم ببینید که دیگر هیچ جای خالی ندارد .